Analýza vyhľadávania v Google

Dušan Deván
obchodný riaditeľ

#online
#seo
#ppc

Čo Vaši potenciálni zákazníci chcú? Nájdu pri tom Vás alebo konkurenciu? Čo treba urobiť, aby ste konkurenciu predbehli? Na to všetko Vám odpovie analýza, ktorú našim potenciálnym klientom poskytujeme zadarmo.

Skôr než sa rozhodnete čokoľvek v podnikaní začať robiť, je dobré vedieť, čo Vaši zákazníci chcú. Ak sa Vaše podnikanie bude odohrávať aj v online priestore, neexistuje na to lepší spôsob, ako urobiť analýzu vyhľadávania v Google. Ak totiž existuje nejaký spôsob ako nazrieť do hlavy Vašich potenciálnych zákazníkov a zistiť, čo sa tam odohráva ešte skôr než začnete investovať do online marketingu, je to práve táto analýza. A ešte skôr než si o nej prečítate viac, povieme vám niečo, čo vás zaujme: Našim potenciálnym klientom je poskytujeme zadarmo.

Prínosy

Dobrá analýza vyhľadávaní v Google Vám poskytne odpovede hneď na viacero otázok:

1) Koľko je na Google vyhľadávaní na jednotlivé oblasti (produkty, služby), ktoré spadajú do sféry môjho podnikania.

2) O čo je väčší záujem a o čo menší?

3) Aké výrazy ľudia používajú, keď hľadajú môj produkt?

4) Je moja stránka na popredných miestach vo výsledkoch vyhľadávania na tieto dopyty?

5) Ktoré firmy sa zjavujú na prvých pozíciách v bezplatnom vyhľadávaní?

6) Aká je očakávaná cena za klik, ak sa chcem dostať pred ostatných a získať jednu z prvých štyroch (platených) pozícií?

7) Aké budú celkové náklady, aby som sa tam zjavoval nielen občas, ale pravidelne?

Využitie v online marketingu

Analýza vyhľadávacích výrazov v Google je základom pre všetky ďalšie kroky online marketingu. Ak je to možné, odporúčame ju urobiť ešte pred tým, ako máte hotovú webstránku, pretože na základe znalosti vyhľadávania sa môžete lepšie rozhodnúť o detailoch Vašej stránky, ako sú názvy podstránok, ich url, či samotné texty na stránkach. Ak Vás zaujíma viac výrazov vo vyhľadávaní, odporúčame, pre každé z nich urobiť zvlášť podstránku. tzv. landing page, na ktorú môžete nasmerovať platenú aj neplatenú návštevnosť. Ak už web stránku máte, analýza Vám povie, ako sa dá vylepšiť tak, aby Vás našlo viac potenciálnych zákazníkov.

Analýza vyhľadávania je zároveň analýzou kľúčových slov, ktoré sú potrebné pre nastavenie kampaní vo vyhľadávaní Google. Aj keď existujú viaceré zjednodušené a automatizované kampane, napríklad DSA alebo Smart kampane, Vaše vlastné nastavenie kľúčových slov väčšinou vedie nielen k lepším výsledkom, ale hlavne k plnej kontrole nad vašimi výdavkami. Dobre urobená analýza kľúčových slov je totiž prvý moment, kde sa okrem kľúčových slov, ktoré Vás zaujímajú, vyskytnú aj výrazy signalizujúce, že dotyčný sa zrejme vašim zákazníkom nestane. Pri ich výskyte vo vyhľadávacom výraze je zbytočné, aby ste platili za jeho klik na vašu reklamu a takéto slová putujú na zoznam tzv. vylučujúcich výrazov alebo vylučujúcich kľúčových slov. Medzi výrazy, ktoré naši klienti vylučujú v úvode patria napríklad slová "Ako", "svojpomocne", "oprava", "návod" a ďalšie slová signalizujúce, že dotyčného Váš produkt zaujíma, ale nie za účelom jeho kúpy. Nie sú však úplne bezcenné, pri budovaní vzťahu so zákazníkom cez content marketing, to budú práve tieto výrazy, ktoré Vás budú zaujímať. Naopak, doplnkové slová ako "cena", "predaj" alebo "rýchlo" naznačujú, že potenciálny kupujúci je už dosť blízko k rozhodnutiu o kúpe a je čas zatlačiť.

Zdroje kľúčových slov

Na vytvorenie analýzy kľúčových slov existuje veľa pomocníkov. Základným je Plánovač kľúčových slov a Google našepkávač. Aktívne pracujeme aj so synonymickým slovníkom. Existujú desiatky platených aj neplatených online nástrojov, ale z našej skúsenosti sa oplatilo najviac porozprávať s klientom a pozrieť sa na stránky a reklamné texty konkurencie, ktoré nájdeme v google. Ak už máte stránku dlhšie, zaujímavé tipy môže dať aj Google Search Console. Tak či tak, slušná analýza je práca na niekoľko hodín.

Slabiny

Aby sme boli poctiví, musíme však upozorniť aj na slabiny analýzy: Čím menej používaný a užší je Váš segment, tým horšie fungujú algoritmy Google odhadujúce pravdepodobnosť zadania nejakého výrazu a získania kliku naň. Okrem toho analýza neberie do úvahy, aké kvalitné budú ďalšie faktory, ktoré Vaše výsledky v Google ovplyvnia - vaša webstránka, reklamné texty, štruktúra kampane a ďalšie. Analýza by Vám preto mala povedať nielen jednu nemennú prognózu, ale aj to, či existuje spôsob, ako z prvého predpokladu vydolovať pre Vás viac.

V Regionpresse sme urobili stovky analýz a v desiatkach prípadov sme potom porovnávali prognózy s realitou v kampani, Preto Vám vieme povedať, do akej miery sú výsledky analýzy spoľahlivé a aké pozitívne či negatívne odchýlky od dát Google očakávame. V drvivej väčšine prípadov dokážeme pre klientov urobíť lepšie kampane ako sú pôvodné prognózy Google. Ale vráťme sa k tomu, čo sme spomínali v úvode. 

Analýza zadarmo

Ak to myslíte s online marketingom vážne, máme pre Vás jedinečnú ponuku: Analýzu kľúčových slov Vám urobíme zadarmo. Stačí kontaktovať našich obchodných zástupcov priamo vo vašom regióne a požiadať o ňu. Alebo vyplniť formulár na našej stránke

Aký podklad budeme od Vás potrebovať:

- vašu www stránku

- www stránky konkurencie

- slová a výrazy, ktoré pomenúvajú vaše výrobky a služby, prípadne problémy, ktoré riešia a vaše výrobky a služby sú na ne riešením (napríklad ak ste inštalatér, tak aj "pokazený prívod vody")

- výrazy, ktoré by sa mohli medzi ne zamotať a naznačujú, že dotyčný chce niečo iné ako ponúkate

- región, ktorý je pre Vás zaujímavý

- ak máte Google Analytics alebo Google Search Console účet, udeliť prístup doň používateľovi s mailom rgnprss@gmail.com


Tešíme sa na Vás.



Obrázok od Tumisu z Pixabay
Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Rozhodnite sa, či ste ochotní prijímať súbory cookie z našich webových stránok.